Egyéni vállalkozói adózási formák – lépésről lépésre

Ha rákattintottál a cikkre, az azt jelenti, hogy érdekelnek az egyéni vállalkozói adózási formák, és talán már régóta azon tanakodsz, hogy saját vállalkozást szeretnél indítani. Ha így van, gratulálok, jó úton jársz ahhoz, hogy büszke vezetője legyél a vállalkozásodnak. Az indulás és a kezdeti lépések talán ijesztőnek és bonyolultnak tűnnek, ezért szeretnék segíteni neked abban, hogyan válaszd ki a számodra legmegfelelőbb adózási formát. Tarts velem, segítek eligazodni a legfontosabb kérdésekben.

Hogyan indítsd el a vállalkozásod?

Ha még csak most bontogatod a szárnyaidat, de már közel állsz ahhoz a döntéshez, hogy egyedül indíts vállalkozást, a legjobb helyen jársz. Bár a vállalkozásindítás online, néhány kattintással elindítható az Ügyfélkapun keresztül, mégsem ajánlom, hogy a Webes Ügyfélsegéd felületén egyedül küldd be az egyéni vállalkozás indításának kérelmét. Ennek az az oka, hogy bizonyos részeknél szükséged lesz egy könyvelő szakmai segítségére.

Szívesen mondok egy példát: a kérelem benyújtásakor nyilatkoznod kell például a választott adózási formáról, amely egy pár kivételtől eltekintve minimum egy évre szól, tehát nem mindegy, mit jelölsz az űrlapon. Ha már az első lépéseknél egy könyvelő segítségére támaszkodsz, nem kell aggódnod, semmiképpen sem kerülsz útvesztőbe.

A három fő egyéni vállalkozói adózási forma

Egyéni vállalkozóként jelenleg ezek közül választhatsz:

KATA tv. hatálya alatt:

  1. Új KATA (kisadózók tételes adója)

SZJA tv. hatálya alatt:

  1. Átalányadózás, azaz tevékenységnek megfelelő költséghányad elszámolás
  2. Vállalkozói személyi jövedelemadó (VSZJA), vagy másik nevén tételes költségelszámolás

KATA

Ha visszatekernénk az idő kerekét, és még 2022-t írnánk, valószínűleg 10-ből 8 magánszemély ebben az adózási formában képzelné el a vállalkozását egyszerűsége és átláthatósága miatt, azonban a 2022. nyarán hozott törvénymódosítás következtében erősen szigorodtak a KATA választásának feltételei. Nem lehetsz pl. KATA-s (köznyelvben: katás), ha:

A törvénymódosítást követően a legnagyobb felháborodást keltő tényező az volt, hogy KATA-s vállalkozóként „cégeknek nem számlázhatsz”. A köznyelvi elterjedéstől a valóság sokkal szigorúbb: semmilyen kifizetőtől nem származhat bevétele a KATA-s vállalkozónak, azaz kifizetőnek minősül más egyéni vállalkozó, adószámos magánszemély, alapítvány, egyesület is, tehát gyakorlatilag csak magánszemélyektől származhat bevételed.

Előnyök

Hátrányok

Átalányadó

Az átalányadózás esetén nem egy fix összeget kell adóznod, mint a KATA esetében, de nem is kell tételesen elszámolnod a tényleges költségeiddel, hanem egy előre meghatározott költséghányaddal számolod ki azt az összeget, amit le kell vonni a bevételeidből.

A költséghányad lehet 40%, 80%, vagy 90%-os, ami azt jelenti, hogy 60%, 20% vagy 10% a jövedelmed, ami után adóznod kell.

Könnyítés, hogy a vállalkozói jövedelmed egy része után (az éves minimálbér fele, ami 2024-ben 1.600.800 Ft volt) nem kell személyi jövedelemadót (SZJA, 15%) fizetned. 80 vagy 90%-os költséghányad esetén ez az összeg módosul.

Ha nem volt a vállalkozásod mellett alkalmazotti jogviszonyod és az átalányban megállapított jövedelmed nem haladja meg 2024-ben az 1.600.800 forintot, akkor eddig a kedvezményes keretösszegig csak szociális hozzájárulási adót (SZOCHO, 13%) és társadalombiztosítási járulékot (TB 18,5%) fizetsz (lsd. későbbi ábra).

Ha volt a vállalkozásod mellett alkalmazotti jogviszonyod és az átalányban megállapított jövedelmed nem haladja meg 2024-ben az 1.600.800 forintot, akkor mentesülsz a minimum járulékok alól, azaz eddig az összegig SEMMIT nem fizetsz, az összeg teljesen adómentes.

Ha meghaladta az átalányban megállapított jövedelmed 2024-ben az 1.600.800 forintot, akkor az efölötti részre SZJA-t, SZOCHO-t és TB-t is fizetni kell.

Figyelem! A bevétel az, amit kiszámlázol és befolyik a klienseidtől, vásárlóidtól. Ezzel szemben a jövedelem az, ami a bevételből a költséghányad levonása után megmarad.

Ha az egyéni vállalkozó év közben tér át az átalányadózásra, az adómentes jövedelmet nem kell arányosítani, akkor is az 1.600.800 forintos határral számolhat.

Előnyök

Hátrányok

Vállalkozói személyi jövedelemadó (VSZJA)

A vállalkozásod működése során keletkező bevételek és költségek különbsége után számolandó az adó, ha nincs minimum járulékfizetési kötelezettséged.

Főállás, GYED mellett nincs minimum adó, de pl. kisgyermekes anyukaként GYES mellett már a minimum járulékokat meg kell fizetned a minimálbér vagy a garantált bérminimum után.

A költségeket tételesen számolod el és ennek megfelelően adózol. Ez akkor érheti meg neked, ha a valódi elszámolható költségeid meghaladják az átalányadózásnál figyelembe vehető költséghányadot, illetőleg több bevételed keletkezik, mint amennyit az átalányadózás enged. Ha kevés a vállalkozói költséged, érdemes más megoldást is fontolóra venned.

Előnyök

Hátrányok

  1. SZJA (15%) negyedévente előleg fizetési kötelezettség,
  2. SZOCHO (13%) havonta (ha a kivét nem haladja meg a minimálbért vagy a garantált bérminimumot, akkor a SZOCHO alapja a vállalkozó saját magának bérszámfejtett bérének 112,5%-a),
  3. TB-járulék (18,5%) havonta,

*Nem kötelező kivenni a bért havonta. Ebben az esetben csak TB járulékot és SZOCHO-t kell fizetned.

Az egyéni vállalkozó az év végén keletkező nyereségéből az osztalékadózás szabályai szerint adózik. Ha szeretnéd megismerni ennek a bonyolult számításnak a részleteit, kérj időpontot egy személyre szabott tanácsadásra!

Átalányadó vs. VSZJA

Érdekel, hogy az átalányadó és VSZJA adózási formával mennyi lenne a havi minimum járulékfizetési kötelezettségeid? Készítettem egy táblázatot, amely az 2024-ben érvényes garantált bérminimum és minimálbér összegéből vezeti le a terheket.

Fontos megjegyzés a táblázathoz, hogy SZJA-t nem minden esetben fizetünk, csak ha:

  • átalányadóban túlléptük a mentes keretet,
  • VSZJA-ban veszünk ki kivétet,

Tehát a legkisebb járulék a TB-re és a SZOCHO-ra vonatkozik: 107 988 Ft vagy 88 378 Ft végzettségtől függően. Ez magas összegnek tűnhet elsőre, de az alábbi esetek mentesítenek alóla:

  • GYED alatti vállalkozói tevékenység,
  • aktív heti 36 órát elérő munkaviszony melletti vállalkozás.

Összegzés

Most, hogy a cikk végére értél, annyi már biztosan érthető számodra, hogy az új KATA, az átalányadózás és a VSZJA az a három fő egyéni vállalkozói adózási forma, amely közül egy kezdő egyéni vállalkozó választhat. Mindháromnak megvannak a maga kedvező és kedvezőtlen jellemzői.

Mivel igen összetett az adózási rendszerünk, ezért előfordulhat, hogy első, sőt, második olvasásra is bonyolultnak tűnik az összefoglalóm. Fel a fejjel, legyél magadhoz türelmes, senki nem születik úgy, hogy ne lennének aggodalmai amiatt, hogy a lehető legprecízebben kalauzolja-e révbe a vállalkozását.

Ha kérdés merül fel benned a vállalkozói formák kapcsán, vagy szükséged lenne egy online konzultációra a vállalkozásindítás előtt, kérj tőlem időpontot, és az 50 perces tanácsadás keretében megkeressük a választ a kérdéseidre.

Vállalkozásindítás és könyvelés

szakszerűen és közérthetően

Egyéni- és kisvállalkozások, valamint közép- és nagyvállalatok számára országszerte vállalunk online teljes körű könyvelést, bérszámfejtést és szakirányú tanácsadást.

Szólj hozzá!